Atrakcje turystyczne i przyrodnicze

Atrakcje turystyczne i przyrodnicze

Przyjeżdżając do Zawiat warto skorzystać z bogatej oferty atrakcji przyrodniczych i turystycznych, które proponuje region. Rozbudowane ścieżki rowerowe, spływy kajakowe, piesze wycieczki wśród kaszubskich lasów, a także liczne atrakcje w niedalekiej odległości sprawiają, że Zawiaty to doskonałe miejsce na spędzenie długich weekendów, wakacji czy też organizację wyjazdu grupowego w pięknym i spokojnym otoczeniu.

Ścieżki rowerowe
Spływy kajakowe
Wędkarstwo
Park Krajobrazowy

Ścieżki rowerowe

Przyjeżdżając do ZAWIAT warto zabrać ze sobą rowery lub skorzystać z naszej wypożyczalni rowerów.  Liczne ścieżki rowerowe  przebiegające bezpośrednio przy Ośrodku na pewno Was zauroczą.

Ścieżka rowerowa „Nad Łupawą”

Jest to pętla zbudowana w 2009 roku przez sołectwo Czarna Dąbrówka w ramach programu „Turystyka rowerowa korzystna dla zdrowia - przyjazna środowisku”. Przebieg trasy: Czarna Dąbrówka, Kozin, Zawiaty, Ceromino dalej nasypem kolejowym do Czarnej Dąbrówki. Długość trasy - 25 km.

Ścieżka rowerowa „Na kolejowym szlaku”

Dawny szlak kolejowy łączący Miastko z Lęborkiem. Przez długie lata zapomniany, jednak dziś stała się jedną z ciekawszych w terenie. Pagórkowaty i urozmaicony przyrodniczo krajobraz sprawia, że traasa biegnie raz nasypem przecinając podmokłe przyjeziorne łąki, aby za chwilę wejść w głęboki wykop. Jest to doskonała i niezwykle atrakcyjna trasa. Odcinek biegnący po gminie Czarna Dąbrówka dł. 24km od Soszycy przez Ceromino, Zawiaty, Kozin, Kozy do Kotuszewa jest oznakowany. Długość trasy - 24 km

Perfekcyjne miejsce dla miłośników wędkarstwa

Jezioro Jasień to także raj dla wędkarzy! hobby to wymaga wykupu pozwolenia na połowy, jednak kiedy formalności są załatwione, u nas mogą Państwo wypożyczyć wędkę, a także wynająć łódkę (jedyne 40 zł/ doba) i oddać się swojej pasji w otoczeniu pięknych lasów okalających taflę jeziora.

JEZIORO JASIEŃ

Geograficznie rynnowe jezioro Jasień leży w obrębie Pojezierza Bytowskiego, 15 km na północ od Bytowa. Znajduje się na szlaku rzeki Łupawy, która przez nie przepływa. Jezioro  jednocześnie leży na terenie parku krajobrazowego Dolina Słupi. Rozciąga się na obszarze 1,5 km, a najgłębsze miejsce wynosi 32m.  Brzegi zbiornika niezwykle urokliwe i silnie zalesione. Na jeziorze znajduje się 7 niewielkich wysp, gdzie znajdziemy kolonię kormoranów i innych ptaków wodnych. Na jednej z wysp zachowały się ślady historycznego grodziska.

W jeziorze, zarybianym dwa razy w roku (na wiosnę i jesień) występują różne gatunki ryb: leszcz, płoć, węgorz, okoń, szczupak.

Cennik pozwolenia na połów ryb*:

 • 1 dzień - 15 zł,
 • 2 dni - 25 zł,
 • 3 dni - 35 zł,
 • 7 dni - 80 zł,
 • 14 dni - 120 zł

*W opłacie ujęte jest wędkowanie w porze nocnej z brzegu, Spinning łodzi od 1.05-30.11. Na terenie gospodarstwa obowiązuje regulamin PZW. Wymiar ochronny płoci 15 cm.

Atrakcje turystyczne

ZAWIATY to idealne miejsce wypadowe do odwiedzenia licznych atrakcji turystycznych, które oferują Kaszuby.

Zachęcamy do odwiedzenia takich miejsc jak:

 • Słowiński Park Narodowy – Wydmy ruchome Łeba - 50 km od Zawiat
 • Park Dinozaurów k. Łeby - 50 km od Zawiat 
 • Kaszubski Park Miniatur - 30 km od Zawiat 
 • Zamek Krzyżacki w Bytowie - 20 km od Zawiat
 • Szymbark -„Dom do góry nogami”, Dom Sybiraka, Muzeum kolei, najdłuższa deska świata i wiele innych - 40 km od Zawiat
 • Ścieżka przyrodnicza „Szlakiem pięciu jezior” - 15 km od Zawiat

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” nazywany Zielonym Sercem Pomorza jest jedynym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Flora Parku liczy 748 gatunki roślin naczyniowych, a do najcenniejszych zaliczamy widłaki, rosiczki oraz storczyki. Na uwagę zasługują też liczne gatunki mszaków i porostów. Charakterystyczną cechą Parku jest jego lesistość, która stanowi aż 72% powierzchni, co przekłada się na duże występowanie saren, jeleni i dzików. Liczne rzeki i strumienie stanowią dogodne środowiska życia dla 26 gatunków ryb i minogów, w tym cennych gatunków ryb wędrownych, to jest łososia atlantyckiego i troci wędrownej.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” posiada ciekawą ofertę dla aktywnych turystów. Na terenie Parku istnieje 6 rowerowych ścieżek przyrodniczych. 

Jezioro Jasień

Jasień (Jezioro Jasieńskie) (kaszb. Jezero Jaséńsczé) - jezioro rynnowe leżące na Pojezierzu Bytowskim o urozmaiconej linii brzegowej z siedmioma wyspami. Dzieli się w sposób naturalny na dwa akweny (Jasień Północny i Jasień Południowy) połączone wąską cieśniną. Z jeziora bierze swój początek rzeka Łupawa. Jezioro znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Ze względu na bogate zalesienie dookoła brzegu, stanowi idealne miejsce na rejsy łódką, pływanie kajakiem, mini jachtami, rowerami wodnymi, a także stanowi świetną bazę dla wszystkich fanów wędkarstwa i odpoczynku.

Rzeka Łupawa

Łupawa przepływa przez jeziora Oborowo i Jasień. Dalej biegnie przez wzgórza morenowe oraz nizinę nadmorską. Na końcu wpada do jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dzikich szlaków na Pomorzu. Na Łupawie znajdują się elektrownie wodne. Jest to drugi ciekawy szlak po Słupi, na którym można podziwiać infrastrukturę hydrotechniczną . Część elektrowni dostępna jest do zwiedzania. Łupawa należy do szlaków, którym można spłynąć prosto do Morza Bałtyckiego.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

Zadzwoń: 726 008 508 Napisz

Zobacz nasze domki:

Domek typu Kajtek
2-4 osób
2/3/4 łóżka
Taras
Zobacz domek
Domek typu Ania
4-5 osób
3/4/5 łóżek
Taras
Zobacz domek
Domek typu Karol
5-6 osób
5/6 łóżek
Taras
Zobacz domek