Zagadki dla dzieci

Zagadki i Rymowanki dla dzieci

Wierszyki, rymowanki, piosenki towarzyszą dzieciom od niepamiętnych czasów. Stymulują mózg, rozwijają kreatywność, uczą i bawią. Poznaj dobroczynny wpływ wierszyków na rozwój Twojego dziecka i dowiedz się, dlaczego koniecznie muszą zagościć u Was na stałe.

Za co dzieci uwielbiają rymowanki i za co my powinniśmy je szanować?

 Zgadywanki doskonale ćwiczą umysł, poprawiają koncentrację, uczą logicznego myślenia, bawią, stymulują, a także podnoszą pewność siebie. Podczas każdej prawidłowej odpowiedzi dziecku towarzyszą emocje niczym uczestnikowi popularnego teleturnieju. Jest to doskonały sposób na przekazanie wiedzy lub sprawdzenie jej, a wszystko dzieje się poprzez dobrą zabawę.

Zagadki są narzędziem do gimnastyki również mózgu rodziców. Samodzielne wymyślanie treści dostosowanej do wieku naszych dzieci, wymaga kreatywności oraz poczucia humoru. Często zdarza się, że w trakcie zabawy przychodzą nam do głowy zagadki, rymowanki sprzed 20 lat. Pomyśl, że Twoje dziecko też będzie wspominało te Wasze zabawy, opowiadając o nich swoim dzieciom. Oczywiście koniecznie zamieniajcie się rolami.

Zadawanie i rozwiązywani zagadek jest wspaniałą formą wspólnie spędzanego czasu. Sprawdza się podczas długich podróży samochodem, pieszych wycieczek, zabija czas w poczekalni u lekarza, pomoże się zrelaksować przed wizytą u stomatologa lub szczepieniem.

Czy warto czytać dzieciom wierszyki?

Dzieci uczą się naszego języka dzięki zanurzeniu się w nim, czyli słuchaniu naszej mowy. Czytanie książeczek wspiera ten rozwój jeszcze mocniej na każdym etapie, wzbogaca słownictwo, a także pomaga poznawać świat. Wierszyki dzięki swojej formie niosą jeszcze więcej korzyści.

 • Są krótkie, więc łatwo się na nich skupić, nie nudzą, nie męczą.
 • Rymy i stały rytm pomagają dziecku zapamiętywać. Wierszyki wpadają w ucho, wzbogacając słownik mimochodem. Dziecko uczy się rozróżniać podobnie brzmiące słowa, a także właściwie je akcentować.
 • Zachęcają do znajdywania nowych rymów.
 • Są zabawne, szczególnie te z wyrazami dźwiękonaśladowczymi.
 • Uczą odczytywać emocje. Niemowlę oglądając mimikę rodzica mówiącego wierszyk, zaczyna kojarzyć konkretny wyraz twarzy z tonem głosu.
 • Pomagają zapamiętać nazwy części ciała, odgłosy zwierząt, dni tygodnia, miesięcy, a nawet reguły ortograficzne i tabliczkę mnożenia.
 • Wspomagają terapie logopedyczne dzieci z wadami wymowy.
 • Dzieci szybko się ich uczą, ćwicząc pamięć.
 • Bawią podczas długich wieczorów, urozmaicają spacery, a nawet ułatwiają kąpiel, czy zmianę pieluszki.
 • Inspirują dzieci do wymyślania swoich własnych rymowanek.

Dobra rymowanka powinna być przewidywalna, sprawiać, że umysł będzie próbował podsunąć dziecku ostatnie słowo w wersie. Musi się ono rymować, a jednocześnie dawać logiczny obraz przedstawianej sytuacji.

Rymowanki z pokazywaniem

Uwielbiają je maluszki i przedszkolaki. Stymulują mózg na kilku płaszczyznach. Dziecko musi zapamiętać tekst, a jednocześnie skoordynować go z właściwymi ruchami. Ze starszakiem można powtarzać taką rymowankę coraz szybciej i szybciej, aż w końcu któreś z Was się pomyli.

Popularne i w coraz większej ilości dostępne są tzw. zabawy paluszkowe. Podczas wypowiadania wierszyka kolejno aktywizujemy paluszki dziecka, o każdym coś opowiadając.

Zagadki dostosowane do wieku

Niezwykle ważne jest, by zadanie nie było ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Znając swoje dziecko, wiesz na jakim jest etapie, więc najlepiej ocenisz, z czym jest w stanie sobie poradzić. Zagadki, których nie da rady rozwiązać, mogą je zniechęcić i odnieść odwrotny skutek do oczekiwanego. Pytania banalne zaś sprawią, że zabawa przestanie być interesująca. Jeśli dziecko nie zna odpowiedzi, podrzucaj drobne wskazówki tak, by jednak samo odkryło odpowiedź.

Najmłodsze dzieci uwielbiają zagadki o zwierzętach, przyrodzie i wszystkim, co jest im bliskie.

Rymowanki dla najmłodszych

Dobrze jest uczyć takich zabaw już w wieku niemowlęcym. Powtarzane regularnie rymowanki dają poczucie bezpieczeństwa. Taki dobrze znany wierszyk może potem uspokoić dziecko w poczekalni u lekarza, czy w innej stresującej sytuacji.
Pamiętajmy też, że maluchy szybko się uczą. Już niemowlak będzie próbował powtórzyć Twoje gesty, ćwicząc małą motorykę, rozwijając percepcję wzrokową oraz umiejętność koncentracji.

W przypadku najmłodszych, rymowanki podczas których tylko rodzic wykonuje określone gesty, też są niezwykle wartościowe. Aktywizują zmysły dziecka. „Idzie rak”, czy „ważyła sroczka kaszkę”, to poza rytmicznie wypowiadanymi słowami także dotyk, pomagający pogłębić więź z rodzicem, nauka przewidywania i niesamowita dawka radości.

Warto sięgać po tego typu wierszyki i cieszyć się wspólną zabawą. Z pewnością przyniesie ona dużo radości, a z czasem korzyści, w które warto inwestować każdą wolną chwilę.

Zagadki dla najmłodszych

Na grzbiecie kolce stroszy,
leczy kiedy coś go spłoszy,
ten nasz tuptuś mały,
w kulkę zwija się cały. Jeż

Puchaty, rudy ogonek,
uszy czujnie postawione.
Lubi orzechy i żołędzie,
zimą dzięki nim głodna nie będzie. Wiewiórka

Co to za rój pasiastych siostrzyczek?
Każda z nich taszczy nektary koszyczek.
Z nektaru zrobią pyszny miód,
będziemy mieć go w bród. Pszczoły

Ten śniegowy panicz,
garnek ma na głowie.
W miejscu nosa marchew,
ulepił go człowiek! Bałwan

Byś po śniegu jeździć mógł,
musisz przypiąć je do nóg. Narty

O szyby dzwoni,
gdy chmura łzy roni. Deszcz

Promienna panienka
zagląda przez okienka. Słońce


Kiedy deszczyk pada,
szybko go rozkładasz. Parasol

W jednym pudełku
mieszka ich wiele.
A do tych krążków
pędzi pędzelek. Farby


Biegną, choć nóg nie mają,
płyną, żagla nie znając.
Lecą, a skrzydeł im nie trzeba,
zaraz zasłonią pół nieba. Chmury

Zagadki dla starszych dzieci

Wyjrzałem przez okno:
biegnie kręta wstęga,
zdawać by się mogło,
że do nieba sięga. Droga

Rosła biała kulka,
wiatr powiał rozpędzony.
Zniknęła biedulka,
porwał jej spadochrony. Dmuchawiec

Nie śpiewa treli, ciągle tylko skrzeczy.
Nie lubi byle czego, lecz błyszczące rzeczy.
Biała jest na bokach,
ta nasza pani… Sroka

Ciągnie się za mną zimą i w lecie
i żaden siłacz go nie podniesie. Cień

Pracuje głęboko,
pod czarnym sufitem.
Ludzie palą skarby,
przez niego zdobyte. Górnik

Choć ma grzebień,
to nigdy się nim nie czesze. Kogut

Na ławce siedzą dwie osoby: duża i mała.
Mała jest synem dużej, a duża nie jest tatą małej.
Kim jest duża osoba? Mamą


Koń jest na łańcuchu o długości 20 m.
Udało mu się sięgnąć jabłko z drzewa oddalonego o 30 m.
Jak to możliwe? Drugi koniec łańcucha nie był nigdzie przymocowany.

Ile liter ma alfabet?
7 – ALFABET

Mężczyzna przetrwał 10 dni bez snu.
Jak to możliwe?
Wysypiał się nocami.

Co to jest?
Rano ma 4 nogi, po południu 2, a wieczorem 3?
Człowiek – jako niemowlę raczkuje, potem chodzi, na starość używa do tego laski.

Kalambury i teleturnieje

Gra w kalambury może opierać się na rysowaniu lub pokazywaniu. Pogracie w nią w dwie osoby, nawet w łóżku podczas choroby lub możecie urządzić sobie rodzinną rozgrywkę z podziałem na drużyny.

Inspiracje do zabaw z szaradami możesz czerpać ze znanych programów. Wystarczy je odpowiednio zmodyfikować.

 • Jaka to melodia? – zamrucz dziecku któryś ze znanych mu utworów. Może to być kołysanka,  znana Wam piosenka, czy czołówka z kreskówki. Kiedy zgadnie, zmiana i Ty zgadujesz mruczankę.
 • Koło fortuny możecie wykonać koło samodzielnie z tektury pinezki i korka albo zagrać po prostu w Wisielca, gdzie za każdą nieodgadniętą literkę przeciwnik rysuje kolejny element szubienicy. To świetna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem i pisaniem.

Zagadki, łamigłówki, szarady, to świetne pomysły na zabawę. Starsze dzieci uwielbiają rozwiązywać sudoku, krzyżówki, wykreślanki. Przy tego typu zajęciach czas upływa znacznie szybciej i przyjemniej, a umysł nieustannie ćwiczy. Dlatego właśnie warto wprowadzać takie zabawy już od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *