walentyki z dziećmi

Walentynki z dziećmi – jak je spędzić?

Walentynki to święto zakochanych, które ma równie dużo zwolenników, co przeciwników. Co by nie mówić, jest świetną okazją do celebrowania miłości, a jeśli chodzi o dzieci – to doskonały moment na rozmowy na jej temat. W końcu miłość jest pojęciem tak szerokim, że nie musimy ograniczać się jedynie do zakochanych. Świętować możemy na wiele sposobów. Jednym z nich są Walentynki z dziećmi. Jeśli nie potraktujesz tego dnia jednowymiarowo i popatrzysz na to święto w szerszej perspektywie, zrozumiesz, że to prawdziwe święto miłości. Miłość zaś ma wiele wymiarów. Kochamy przecież partnera, rodziców, nasze dzieci, psa, kota,  przyjaciela. Kochamy również siebie.

Relacje między kobietą, a mężczyzną zmieniają się, gdy w domu pojawiają się dzieci. Mimo usilnych starań i chęci zachowania równowagi, tego czasu dla siebie mamy niestety dużo mniej.  Im mniejsze dziecko, im bardziej wymagające, tym bardziej dbałość o partnera spada na plan dalszy. Dla wielu z nas Walentynki, to wreszcie czas, gdy  możemy wykorzystać ten pretekst i oddać maleństwo w kochające ręce dziadków. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Wówczas Walentynki spędzamy z dziećmi, co wcale nie oznacza, że ten czas ma być nieudany. Walentynki z dziećmi mogą być świetną zabawą, podczas której nie tylko zacieśnicie więzy i miło spędzicie czas, ale możecie je nauczyć czegoś ważnego – jak celebrować miłość.

WALENTYNKI DLA DZIECI

Kto powiedział, że Walentynki są zarezerwowane tylko dla dorosłych? Przecież małe dzieci też się zakochują. Też kochają, a święto to można wykorzystać do okazania nie tylko miłości, ale i sympatii, szacunku, przyjaźni czy wdzięczności. Laurki czy też Walentynki dzieci mogą wykonać i wręczyć swoim pierwszym sympatiom, ale i koleżance, czy siostrze. W drugą stronę, dziecko otrzymując dowody sympatii, czuje się zauważone i docenione. Rośnie tym samym jego poczucie wartości.

Celebrując święto zakochanych z dziećmi mamy znakomitą okazję do pochylenia się nad pojęciem miłości. Okazując sobie nawzajem względy, szykując niespodzianki, by sprawić ukochanym radość, można pokazać, jak wiele radości sprawia dawanie, jak ważne jest okazywanie drugiej osobie uczuć, jak wiele dla Nas znaczy. Możemy uczyć dziecko miłości poprzez drobne gesty, włączyć je do walentynkowych przygotowań, bądź stworzyć własne tradycje.  Można z dzieckiem porozmawiać, kto i z jakiego powodu jest dla nich ważny, czym jest miłość i jak ją okazywać, co sprawia, że czują się kochane. Jakie to uczucie być kochanym? Jeśli trudno jest nam rozpocząć rozmowę z dzieckiem, warto sięgnąć po książki. Na rynku jest mnóstwo pozycji dotyczących miłości. To może być znakomity prezent od rodzica dla dziecka z okazji Walentynek. Rozmowy podczas czytania przychodzą naturalnie, bo dzieci zadają szereg pytań, rozpoczynając całą dyskusję. Dzieci naprawdę o wiele łatwiej pojmują świat dzięki czytaniu.

GRY WALENTYNKOWE DLA DZIECI

Jak zachęcić malucha do zgłębienia tego tematu? Poprzez gry i zabawy. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Jeśli chodzi o gry walentynkowe dla dzieci, mistrzyniami w ich organizowaniu są przedszkolanki. Coraz częściej dla dzieci są organizowane Walentynki w przedszkolu. Dzieci uczą się wierszyków i piosenek, organizowane są warsztaty, podczas których robią np. mydełka w kształcie serduszek. Panie organizują różnego rodzaju quizy z wiedzy na temat Walentynek, walentynkowe tańce połamańce, czy prace plastyczne.

Jednak również w domu możemy zachęcić dziecko do zabawy. Chyba najłatwiej zaprosić je do kuchni, by pomogło przygotować coś naprawdę ekstra. Koniecznie w kształcie serduszka. Możecie przygotować wspólnie z tatą walentynkowe śniadanie do łóżka dla mamy np. serduszkowe placuszki lub tosty. Możecie upiec ciasto lub ciasteczka. Znakomitym pomysłem będzie również wspólne przygotowywanie odświętnego obiadu, do którego wszyscy włożycie coś czerwonego.

Poza gotowaniem możecie pobawić się kreatywnie tworząc laurki, walentynki, drobne prezenty wykonane ręcznie, a nawet poćwiczyć znajomość literek. Jak? Np. wycinając serduszka, gdzie na ich uszach napiszecie dużą literkę oraz małą. Porozcinacie serca – jak złamane, a dziecko za zadanie będzie miało znaleźć parę i złączyć serduszko tj. dużą literkę z małą. Dobrym pomysłem będzie stworzenie walentynkowego wystroju np. serduszkowej girlandy, którą rozwiesicie w oknie. Jeśli powierzycie zadbanie o ozdoby dziecku, nie tylko poczuje się odpowiedzialne, ale poćwiczy również motorykę.

Jeśli dziecko jest na tyle malutkie, że samo niczego nie zrobi, spędźcie po prostu czas razem. Zróbcie coś wyjątkowego np. niespodziankę dla taty w postacie słitaśnego zdjęcia z dzieckiem i Tobą w roli głównej. Przygotujcie sobie duży kolorowy karton, z którego wytniecie serducho z napisem: KOCHAMY CIĘ TATO i połóżcie obok maluszka lub trzymajcie je w rękach. Takie spontaniczne selfie, przesłane do pracy, z pewnością zrobi wrażenie.

Aktywne Walentynki

Żeby nie być monotematycznym zorganizujcie ciekawe popołudnie. W dużych miastach organizowane są bale walentynkowe dla dzieci i rodziców oraz warsztaty. Sprawdźcie ofertę miejsc przyjaznych dzieciom: kino, baśniowa kawiarenka, park wodny, lodowisko, a może planetarium lub inna wykorzystacie któryś z pomysłów na długi rodzinny wieczór?

Są miliony sposobów na okazywanie miłości drugiej osobie. Tego dnia po prostu kochajcie i dajcie się kochać. Mówcie głośno KOCHAM CIĘ! w jaki sposób chcecie i komu chcecie. Naprawdę warto świętować Walentynki z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *