prezenty dla trzylatka

Kreatywne prezenty dla trzylatka

Zbliża się Gwiazdka, a ze sklepów wylewają się tony zabawek. Nie jest trudno stanąć między półkami i przepaść. Często im dłużej się zastanawiamy i oglądamy, tym trudniej dokonać wyboru. W pierwszej chwili wszystko wydaje się godne zainteresowania, a za chwilę wręcz przeciwnie. Są tacy, którzy po kilkudziesięciu minutach w sklepie z zabawkami, uciekają z pustymi rękami, byle znaleźć się jak najdalej. Jak wybrać prezent dla trzylatka, by dawał frajdę, ale jednocześnie wspierał jego rozwój?

Masy plastyczne

Są kolorowe, miękkie i dają mnóstwo frajdy. To świetny pomysł dla każdego malucha, który lubi gnieść coś w rączkach, tworzyć coś nowego, bawić się kolorami. Za pomocą takiej masy dziecko ćwiczy małą motorykę, reguluje poziom napięcia mięśniowego, a także rozwija wyobraźnię. Wśród polecanych mas znajdują się np.: ciastolina, piankolina, piasek kinetyczny.

Ciastolinę można dostać z zestawem foremek, plastikowych nożyków, wałków, a także bardziej złożonymi zabawkami, pobudzającymi kreatywność. Dziecko może dzięki nim stać się fryzjerem, czy stomatologiem. Może z łatwością ulepić zwierzątka farmerskie, pizzę, tort, lody, gofry, czy całą wioskę indiańską.

Bardzo ciekawym i lubianym przez maluchy jest piasek kinetyczny. Uwielbiają go także rodzice, bo zabawa nim potrafi naprawdę wciągnąć malucha. Właściwości tego produktu sprawiają, że z powodzeniem można się nim bawić w mieszkaniu. Warto jednak kupić piasek sprawdzonej firmy, te tańsze niestety gorzej się lepią i trudniej sprzątają. Do zabawy nim można używać tradycyjnych foremek do piaskownicy.

Zabawki drewniane

Mają wiele zalet, są naturalne, bezpieczne, ekologiczne i zwykle nie wydają irytujących dźwięków. Wśród drewnianych zabawek znajdziesz bardzo wiele edukacyjnych zestawów do rozpoznawania kształtów, kolorów, nauki cyferek, liter, czy liczenia. Trafionym prezentem może się okazać np.:

Tablica magnetyczna – dołączone do niej drewniane figury, obrazki, czy ich elementy, pozwolą dziecku tworzyć ciekawe obrazki.

Zestaw majsterkowicza – młotek, śrubokręt, zestaw śrubek, nakrętek, a wszystko to w eleganckiej skrzyneczce, takiej, jaką ma tata, czy dziadek.

Klocki drewniane – wielokolorowe klocki o różnych kształtach pozwolą budować cudowne zamki, całe miasteczka oraz pojazdy. Do tej zabawy z pewnością chętnie dołączą również rodzice.

Domek z wyposażeniem – świetny pomysł nie tylko dla dziewczynki. Drewniany domek z mebelkami i rodziną ludzików to zabawka na wiele lat. Dzieciaki uwielbiają naśladować rodziców, a także odgrywać scenki z życia codziennego.

Kuchnia lub sklep – możliwość przygotowywania pożywnych, choć lekko twardych posiłków, z pewnością przypadnie do gustu każdemu małemu kucharzowi. Wraz z kuchnią możesz dostać drewniane produkty spożywcze i kasę. Dziecko będzie mogło gotować i przyjmować zapłatę niczym prawdziwy restaurator. Dzięki temu z czasem nauczy się liczenia pieniędzy, wydawania reszty. Możecie do tego używać bilonów z jakiejś gry, przygotować je samodzielnie lub kupić zestaw do złudzenia przypominający prawdziwe banknoty.

Kolejka lub tor dla autek – to zabawka bardzo trwała i bezpieczna. Mogą z niej korzystać nawet najmłodsze dzieci. Do poruszających się po torach pojazdów warto dołączyć elementy krajobrazu, czy charakterystyczne punkty miasta np. pocztę, dworzec, domki, szkołę, pastwisko itp.

Klocki i układanki

Trzylatek lubi już układać puzzle i fascynuje się tym, co można wyczarować z małych plastikowych elementów. Poza popularnym Lego Duplo, dobrze jest wypróbować również zupełnie inne formy klocków. Zębatki, klocki magnetyczne, rzepy, jeżyki, każde z nich są wyjątkowe i pobudzają wyobraźnię.

Układanki to nie tylko puzzle. Na rynku dostępne są takie, które przekażą jakąś wiedzę, umiejętności. W jednych trzeba dopasować obrazki na skojarzenia, w innych przeciwieństwa, a w jeszcze innych literkę do danego słowa, czy cyfrę do rysunku z określoną liczbą przedmiotów. Dużym zainteresowaniem cieszą się też układanki, które polegają na ubieraniu lalek. Dziecko wybiera poszczególne elementy stroju, tworząc za każdym razem nową stylizację.

Kupując dziecku prezent, trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego aktualne zainteresowania, jak i potencjał edukacyjny danej zabawki. Pamiętaj, że dziecko w tym wieku rozwija się niezwykle szybko, a odpowiednia stymulacja korzystnie wpłynie na jego późniejsze osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *