prezent gwiazdkowy

Jak wybrać idealny prezent gwiazdkowy?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Szczególną postać nabiera w oczach dzieci. Jest bowiem pełne magii, nadziei, oczekiwania, ale przede wszystkim jest kwintesencją ciepła domowego ogniska, symbolem miłości, radości oraz bezpieczeństwa. W dorosłym życiu tej magii nam nieco brakuje, dlatego staramy się zastąpić je prezentami, wierząc, że to właśnie one stworzą klimat. Spełnienie dziecięcych marzeń staje się dla nas celem samym w sobie. Kupujemy coraz większe i coraz więcej, coraz droższych, coraz lepszych i nowocześniejszych zabawek. Wciąż zadajemy sobie pytanie, jak wybrać idealny prezent gwiazdkowy? Jak spowodować uśmiech na twarzy dziecka. Tymczasem prawidłowe pytanie brzmi przecież, jak wybrać prezent gwiazdkowy, który dziecko będzie pamiętało do końca życia?

Pewnie spodziewaliście się w tym miejscu poradnika, w którym czarno na białym znajdziecie propozycje prezentowych pewniaków, z podziałem na wiek oraz płeć. Tymczasem wszystkie dzieci pragną tego samego: MAGII! Jak ją odnaleźć, stworzyć i wykreować? Jest pewien sposób…

POZWÓL DZIECKU MARZYĆ!

Proste i banalne, ale poczekaj. Przeczytaj. To oczywiste, że właśnie dzięki marzeniom człowiek się rozwija, sięga po więcej, goni za tym, co wydaje się niemożliwe. Zdobywa rzeczy niemożliwe. Marzenia to siła napędowa, nie tylko do rozwoju, ale i do szczęścia. Dzieci, jak nikt inny potrafią podążać za swoimi marzeniami, wcielać je w życie i cieszyć się nimi bez końca. Fantazjują, bawią się, jakby już to miały. I już sam fakt, że potrafią to sobie zwizualizować, przynosi im radość. Nie odbierajmy im dążenia do osiągnięcia swojego celu. Tylko co to ma wspólnego z prezentem gwiazdowym?

Jako rodzice staramy się zapewnić dzieciom dosłownie wszystko. Odpowiadamy na ich potrzeby w mgnieniu oka, czasem zanim się jeszcze pojawią. Chcemy by naszym dzieciom niczego nie brakowało. W erze konsumpcjonizmu, gdy dzieci mają tak wiele zabawek i dostają je tak często, że nie potrafią marzyć, każde pragnienie, każda zachcianka, każda mrzonka zaspokajana jest natychmiast. Gdy tylko powiedzą nam, że chciałyby daną rzecz, momentalnie ją dostają, albo przynajmniej  przy najbliższej okazji, w obawie, że czegoś im zabraknie, że zawiedziemy, że rozczarujemy, że będzie im przykro. Tymczasem nie pozwalamy marzeniom się rozwijać, ani krystalizować. Nie pozwalamy dzieciom budować ich wizji, snuć wyobrażeń, cierpliwie czekać, budować napięcie. Dostają wszytko, czego pragną, a przecież oczekiwanie ćwiczy cierpliwość, rozwija kreatywność, daje szczęście, uczy wdzięczności, podkreśla doniosłość wydarzenia. Nie chcemy źle. Dziecku chcielibyśmy podarować cały świat. I to zupełnie naturalne, jednak czy nie lepiej dać dziecku narzędzia, by samo ten świat zdobywało?

STWÓRZCIE LISTĘ MARZEŃ

Co roku dzieci piszą listy do Św. Mikołaja. To dla nas mała podpowiedź, co im sprezentować pod choinką. A gdyby tak, listę marzeń tworzyć wcześniej? Gdyby robić to przez cały rok albo nawet latami. Pytaj swoją pociechę jak najczęściej, co by chciało dostać, co jest jego lub jej największym marzeniem, co by sprawiło im radość? Rozmawiając z dzieckiem o jego marzeniach, nie tylko pracujemy nad tworzeniem relacji, zacieśniając wspólną więź, ale również pokazujemy,  jak jest dla nas ważne. Jak ważne są jego odczucia oraz marzenia. Tym drugim zaś pozwalamy rosnąć i się krystalizować, co dziecku znacznie ułatwia proces dążenia do celu, wzmaga jego poczucie wartości oraz znajomość własnych potrzeb.

Taką listę marzeń możecie zacząć tworzyć podczas zakupów. Gdy dziecko rozpaczliwie, czegoś pragnie i żąda natychmiastowego zakupu, unikając scen czy tłumaczenia, że w tej chwili czegoś nie możesz mu ofiarować, zaproponuj właśnie stworzenie listy marzeń. Możecie przykleić ją magnesem do lodówki, a potem dopisywać kolejne rzeczy, niektóre skreślać i ją aktualizować. Dziecku zapewni to kontrolę nad własnymi potrzebami, Tobie pozwoli zrobić zakupy w spokoju oraz poznać dogłębniej potrzeby Twojego bąbla. Koniec końców ofiarujesz mu to, czego naprawdę pragnie.

PODARUJ DZIECKU EMOCJE

idealny prezent świąteczny ZAWIATY

 

Pamiętasz najlepsze prezenty z własnego dzieciństwa? Zazwyczaj pamiętamy to, co trafiało w nasze potrzeby i serce, co było z przekazem, przesłaniem. Co budziło silne emocje i było wyczekiwane, co wydawało się wręcz nierealne, jak skrywane marzenie o posiadaniu własnego zwierzaka?

WAŻNE: Nie zrozum mnie źle – absolutnie nie chcę namawiać Cię do kupowania pupila pod choinkę! Decyzja o nowym, czworonożnym członku rodziny powinna być rozsądna i przemyślana! W przypadku żywych istot nie może być mowy o decyzjach pod wpływem chwili, emocji…  Powyższe zdanie napisałam w kontekście metaforycznym 😉

Najbardziej wartościowe prezenty, to te które są długotrwałym marzeniem, jak wymarzony, drogi instrument.Coś, co miało dla nas wielkie znaczenie, jak książka, która sprawiła, że pokochaliśmy czytanie. Często, to właśnie coś co wyprzedza nasze pragnienia, jak otrzymanie czegoś, co sprawia, że czujemy się bardziej dorośli np. pierwsze perfumy, przekłute uszy, itp.

TWÓRZCIE WŁASNĄ MAGIĘ!

Twórzcie wspólne wspomnienia, własne tradycje i dawajcie dzieciom piękne wspomnienia. Pozwólcie włączyć się dzieciom w przygotowania, dajcie się troszkę ubrudzić w kuchni. Dajcie poczuć się ważnymi, pomocnymi i potrzebnymi. Każdy z Nas pragnie poczuć się potrzebnym, dzieci również. Święta to szalony czas, gdy wszystko staramy się zrobić na „tip top”, ale gdy tylko odpuścimy i przestaniemy wymagać od siebie perfekcji, magia Świąt przyjdzie sama, rozgrzewając serca i wyczarowując tysiące najpiękniejszych wspomnień: wspólne pieczenie pierników, ubieranie choinki, nakrywanie stołu, przygotowywanie ubrań, wybieranie kolęd, mieszanie grochu.

Ustalcie dla dziecka jego własne obowiązki np. przygotowanie sianka na opłatek. Tworzenie własnych rodzinnych tradycji to wspaniały pomysł. Możecie np. co roku robić rodzinne zdjęcie świąteczne, a potem rozsyłać je rodzinie i znajomym w postaci kartki z życzeniami świątecznymi, albo ubierajcie choinkę przy konkretnej płycie, zawsze przygotowując te same przekąski i organizując świąteczne tańce wokół choinki. Cokolwiek, co sprawi radość całej rodzinie i co będziecie robić rok rocznie.

PODARUJ DZIECKU SWÓJ CZAS I UWAGĘ

Najpiękniejsza rzecz, jaką możesz dać swojemu dziecku, to zawsze jesteś Ty i Twoja uwaga. Obojętnie w jakiej formie to uczynisz, czy na wspólnym spacerze, czy na czytaniu świątecznych powieści, czy włączeniu dziecka do świątecznej krzątaniny. Ty zawsze, jako rodzic będziesz najważniejszy. Niezależnie od tego, ile Twoje dziecko ma lat, ono zawsze potrzebuje Twojej obecności, akceptacji, miłości i zainteresowania. A Święta to okres, gdy tego domowego ciepła nigdy za wiele. To czas, gdy ładujemy baterie na cały rok. Nie spinaj się zatem. Możesz nie umyć w tym roku okien, lub umyć je później.

Najwyżej nie zapakujesz w tym roku prezentów niczym Martha Stewart, ale może znajdziesz czas na wyjście do kina, plac zabaw, świąteczny targ? Może obejrzycie największą choinkę w mieście, albo poszukacie w bibliotece wszystkich książeczek na temat Bożego Narodzenia. Nikt nie będzie pamiętał, czy dań było 12 czy 11, a jeśli jest tego za wiele, podziel się obowiązkami z resztą rodziny. Zróbcie „składkową Wigilię” – Ty przygotuj pierogi i kapustę, a Twoja siostra/brat/mama/babcia/bratowa/szwagierka niech przygotują w tym roku rybę. A może umówcie się na wspólne gotowanie, włączając w to oczywiście dziecko? Albo rzućcie wszytko i wybierzcie się w tym roku w góry? Razem, całą rodziną?

PREZENT SPECJALNY

A jeśli chcesz podarować dziecku, coś naprawdę wyjątkowego, mam dla Ciebie pewien pomysł, ale od razu mówię, to nie jest nic, co zrobisz natychmiast. Nie dasz rady zrealizować tego w tym roku, ani w przyszłym, ani nawet za 2 lata. To prezent, który będziesz przygotowywać latami, ale który kiedyś okaże się bezcennym skarbem.

Podaruj dziecku siebie, swoją miłość, ciepło, głos, widok. Nagrywaj co roku film. Film na którym składasz im życzenia bożonarodzeniowe. Chwyć komórkę w dłoń i opisz, jak Wam minął rok, Co Was czeka w przyszłym. Możesz się do tego przygotować, napisać najpiękniejsze, najbardziej szczere i najbardziej spersonalizowane życzenia, jakie tylko potrafisz, a potem to nagraj. Powtarzaj to co roku, tak by kiedyś ofiarować dzieciom płytę pełną Twoich życzeń i emocji, z zapisem Waszego życia, z Tobą zmieniającą się, z zapisem Twoich reakcji na ich rozwój, dojrzewanie, zmiany, sukcesy. Prezent podaruj np. w pierwsze Święta po wyprowadzce z domu rodzinnego lub, gdy sami zostaną rodzicami, by mogli tę tradycję kontynuować. Łza popłynie nie jedna, a ten prezent będzie najpiękniejszy, jaki w życiu otrzymają. Gwarantuję. A przecież nie będzie kosztował wiele.

Jaki jest więc sekret idealnego prezentu gwiazdkowego? Tak naprawdę, to wiesz tylko Ty, ale nie zaszkodzi dobrze znać najskrytsze marzenia swojego dziecka. Słuchać go, obserwować i pozwolić snuć fantazje. Niech to będzie coś od serca, coś od siebie, coś co możesz ofiarować tylko własnemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *