dzień matki-zawiaty

DZIEŃ MATKI – ZRÓBMY SOBIE PREZENT! – STOP OCENIANIU I KRYTYKOWANIU INNYCH MAM

Artykuł przygotowany przez Mamę dla Mam.

Dzień Matki. Jakże ważne święto. Czas kiedy czujemy się zauważone, docenione, kochane. Czas, gdy to my jesteśmy rozpieszczane, a nie rozpieszczamy innych. Każda z nas z niecierpliwością oczekuje, co też przygotowała dla Nas nasza słodka pociecha. I nieważne, co to jest. Ważne, że powstało z myślą właśnie o nas. Czy to będzie laurka, czy śniadanie do łóżka (przygotowane przez tatę) oraz całus, to najważniejsze jest usłyszenie w tym dniu, tych trzech magicznych słów MAMO, KOCHAM CIĘ/MAMA KOFAM CIE/BOBO KOFA MAME…

Jesteś mamą! I pewnie jesteś z tego dumna! Bo jesteś najlepszą mamą na świecie! Ale… nie tylko TY! Wszystkie jesteśmy mamami. Wszystkie najlepszymi! Żadna z nas nie jest ani lepsza, ani gorsza. Wszystkie jesteśmy jednakowo dobre! Wszystkie wystarczająco dobre dla swoich dzieci!

STOP OCENIANIU I KRYTYKOWANIU

Niby to oczywiste. Wręcz trywialne, ale czy na pewno? Ile razy czułaś na sobie karcące spojrzenia innych mam? Ile razy zostałaś skrytykowana/pouczona/niesprawiedliwie oceniona. Z pewnością doświadczyłaś tego wielokrotnie. Żyjąc w czasach multizadaniowości, presji dotyczącej konieczności samorozwoju i mody na bycie rodzicem perfekcyjnym, starając się dotrzymać światu kroku, stale się do innych przyrównujemy. Niekoniecznie obiektywnie patrząc na innych. Współzawodniczymy. Konkurujemy. Tylko o co? O tytuł matki roku? Ten tytuł wystawić nam może tylko nasze dziecko. I to nie teraz, lecz gdy będzie dorosłe. Po co więc uprzykrzać innym życie? Po co dołować?

Karmisz piersią/karmisz mlekiem modyfikowanym/jesteś na wychowawczym/wróciłaś do pracy po pół roku/karmisz BLW/karmisz łyżeczką/nosisz w chuście/wozisz w wózku. Frakcje, podziały, grupy i zawiść. Nieustające krytykowanie, czasem wręcz piętnowanie. Mamy tak łatwo oceniają, szufladkują. Tymczasem wszystkie codziennie zmagamy się Z TYMI SAMYMI problemami. Wszystkie JESTEŚMY MAMAMI. Bez względu na to jaką drogę macierzyństwa obrałyśmy. Bez względu na nasz status społeczny, charakter, wyznanie – JESTEŚMY MAMAMI! Oczywiście, czasem trudno jest zrozumieć, dlaczego ktoś robi inaczej niż my, ale … ma inne dziecko, z innymi potrzebami, chorobami, problemami. Sam jest zupełnie inny, niż my. Niezaprzeczalnie – WSZYSTKIE KOCHAMY NASZE DZIECI  I WSZYSTKIE CHCEMY DLA NICH JAK NAJLEPIEJ!

kochająca mama

SAMOTNA MATKA

Gdy w naszym życiu pojawia się maleństwo, zazwyczaj jesteśmy zagubione. Czujemy się niewystarczająco dobre. Odnosimy wrażenie, że jesteśmy wciąż za mało uświadomione i niewystarczająco dobrze dbamy o potrzeby swoich dzieci. Potrzebujemy wsparcia, ciepła, dobra innych, byśmy zyskały pewność siebie, zaufały naturze, przede wszystkim intuicji. W internecie, na wystudiowanych kontach, stale widzimy zrelaksowane mamy z pięknymi, uśmiechniętymi, zdrowymi, czystymi (koniecznie ubranymi na biało) dziećmi. Patrząc na nie, pragniemy tego samego. Ale stop! To tylko zdjęcie. Nikt nie pokazuje płaczącego, nie śpiącego po nocach dziecka, z problemami zdrowotnymi. Nikt nie pokazuje, bo… przecież nawet nie wypada robić dziecku zdjęć, gdy płacze nieustająco przez 3 godziny, a Ty nawet nie wiesz czemu. W nadmiarze takich bodźców i zadań, które sobie narzucamy, wymagań, jakie stawiamy same przed sobą oraz wyobrażeń własnego macierzyństwa, brakuje nam zwyczajnie pewności, że JESTEŚMY WYSTARCZAJĄCO DOBRE. Czujemy się inne, gorsze, niezrozumiane, sfrustrowane. Czujemy się osamotnione w swoim zmęczeniu, bezradności, czasem frustracji, złości lub rozczarowaniu. A samotna matka potrzebuje innej matki.

BUDUJEMY WŁASNĄ WIOSKĘ

Tylko inna mama jest w stanie zrozumieć nasze lęki, troski, dylematy. Tylko inna mama może okazując nam empatię i zrozumienie, otoczyć ciepłym kokonem wiary w macierzyństwo. Potrzebujemy naprawdę dużo wyrozumiałości oraz  akceptacji naszych wyborów. Tymczasem inne mamy bardzo szybko oceniają, jakby wytykanie błędów innym poprawiło im samopoczucie. Budowało silniejsze ego. Ale czy naprawdę trzeba to robić kosztem innych? Potrzeba całej wioski, by przetrwać w macierzyństwie. Potrzeba silnego oparcia, by budować własną ścieżkę. Ścieżkę, która jasno wskazuje nam, jaką mamą jesteśmy, a także uświadamia, jaką chcemy być. Dzięki wsparciu oraz akceptacji innych mam możemy poczuć siłę, nabrać wiatru w skrzydła, rozwijać się, nauczyć przyznawać do błędów, dawać sobie na nie przyzwolenie. Możemy przetrwać najtrudniejsze chwile. Możemy zyskać wiele cennych rad, świeższe spojrzenie i… przyjaźń.

Właśnie dlatego pragniemy, byś w tym wyjątkowym dniu poczuła siłę, jaką potrafią dać inne mamy. Byś poczuła się rozumiana, doceniana, zauważana. Pragniemy byś tą siłę przekazywałam innym, niczym dobrą karmę, która wróci do Ciebie dużo większa i silniejsza. WSZYSTKIE JESTEŚMY SUPER MAMAMI! Wszystkie kochamy swoje dzieci ze wszystkich sił. Tak, jak potrafimy. Jesteśmy różne. Dzielą nas doświadczenia, poglądy, charaktery, ale łączy przywilej BYCIA MAMĄ!

Dzień Matki to zatem idealny moment… by zamiast czekać na życzenia, złożyć je innym mamom. Docenić, pokazać za co je podziwiamy, czym nam imponują. Okazać im wsparcie i solidarność. Napisz, zadzwoń lub powiedz osobiście swojej mamie/siostrze/przyjaciółce/sąsiadce/znajomej… jaką jest wspaniałą mamą. Bo przecież jest! Zrób z tego coroczny rytuał. Wspieraj inne mamy. Ucz innego inne mamy.

szczęśliwa mama z dzieckiem zawiaty

Niniejszy artykuł dedykujemy Tobie – kochana Mamo. Chcemy, żebyś wiedziała, że jesteś fantastyczna! Życzymy Ci wszystkiego najlepszego, na co zasługujesz, o czym marzysz i czego Ci brakuje. Dużo snu, odpoczynku, empatii, satysfakcji, akceptacji. Pamiętaj! Nie musisz być idealna! Jesteś wystarczająco dobra taka, jaka jesteś! Odpuść sobie. I odpuść innym. Daj wsparcie, a otrzymasz go jeszcze więcej! Uśmiechnij się! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *