Co robić z dzieckiem w domu

Co robić z dzieckiem w domu? Pomysły na kreatywne zabawy w czasie lockdownu.

Wszyscy znaleźliśmy się w nietypowej i wyjątkowo trudnej sytuacji. Jako rodzice staramy się jednak, by nasze dzieci odczuły ją jak najmniej boleśnie. Niestety zmieniające się obostrzenia, pozamykane szkoły, przedszkola, żłobki, nagłe kwarantanny, odwoływane urodziny, zajęcia dodatkowe, nie ułatwiają nam tego zadania.

Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji zajęć zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Czas spędzony na dobrej zabawie pomoże przetrwać ten ciężki okres, pobudzi kreatywność, a jednocześnie wzmocni Wasze relacje.

Co robić z dzieckiem w domu? – Zabawy z maluszkiem

Tablica manipulacyjna – pełna niespodzianek i atrakcji tablica, przy której dziecko będzie chciało spędzać mnóstwo czasu, to nic innego jak kawałek deski i kilka drobiazgów, które dostaniesz w każdym markecie budowlanym. Do przygotowania jej możesz podejść bardzo symbolicznie lub całkiem profesjonalnie. Do deski lub płyty MDF przymocuj takie atrakcje jak np.: zamek do drzwi, łańcuch zabezpieczający, zasuwkę, haczyk, kurek od kranu, dzwoneczki, włącznik światła, kolorowe koraliki na patyku, wiatrak, zamek błyskawiczny, sznurowadła, klamkę, kalkulator, spinner, kółko od fotela i wszystko, co tylko może zainteresować Twojego malucha. Wiele dzieci uważa, że taka tablica z „dorosłymi” gadżetami jest znacznie bardziej atrakcyjna niż plastikowe zabawki, w których toną nasze mieszkania. Możecie wspólnie odkrywać działanie poszczególnych elementów, wymyślać ich nowe zastosowania, albo pozwól dziecku na samodzielną naukę, wykorzystując chwilę na wypicie ciepłej kawy, czy samotną wyprawę do łazienki.

Światło i cień – każde niemowlę przeżywa w pewnym momencie fascynację odkryciem, jakim jest włącznik lampy. Pozwól mu zostać panem lub panią światła i ciemności. W przypadku nieco starszych dzieci, możesz dołączyć do tego zabawę w „zgadnij, czego brakuje?”. Połóż na dywanie kilka przedmiotów, a kiedy maluch zgasi światło, zabierz jeden z nich. Dziecko będzie musiało powiedzieć (słowem, odgłosem, gestem), co zniknęło. Dobrą zabawą będzie też tworzenie pomysłowych cieni z dłoni, przybieranie oryginalnych póz z całego ciała, sprawdzanie jaki cień rzuca miś, a jaki piłka.

Pokaż dziecku, że gdy zbliża się do źródła światła jego cień jest ogromny, a gdy odchodzi, robi się coraz mniejszy.

Piosenki i rymowanki – człowiek uczy się przez naśladowanie, dlatego tak ważnym jest, by do dziecka bardzo dużo mówić. Kiedy jednak śpiewasz, jego umysł jest poddawany dodatkowej stymulacji. Nawet jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, że Twój głos jest dla Twojego dziecka najpiękniejszy i najbardziej melodyjny, jaki mogłoby sobie wyobrazić. Ewentualne wątpliwości mogą się pojawić dopiero za długie lata. Wyszukaj w internecie piosenek z pokazywaniem np. Jagódki, Krasnoludki, Głowa ramiona itp. Jeśli mówisz po angielsku, możesz skorzystać z dostępnych w tym języku Nursery Rhymes np. Twinkle twinkle little star, Baby shark, Miss Polly, Row your boat. Wybór jest ogromny. Wspólnie tańczcie, pokazujcie, nawet jeśli to Ty będziesz wykonywać ruchy rączkami niemowlęcia, będzie zachwycone.

Co robić z dzieckiem w domu? – Zabawy z przedszkolakiem

Wspólne gotowanie – dziecko uwielbia robić to, co mama. Zaproś je więc do wspólnego pieczenia ciasta. Niech wsypuje odmierzone przez Ciebie składniki do miski, niech pomaga mieszać, dekorować. Wykrawajcie razem ciasteczka za pomocą foremek albo puśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie zupełnie oryginalne kształty.

Malowanie palcami – zamów specjalne nietoksyczne farby do malowania palcami. Możesz dać dziecku kartkę lub skleić taśmą od tyłu kilka kartek, tworząc wielkie płótno. Pozwól dziecku zaszaleć, niech poza palcami użyje też stóp.

Własny tor – stwórzcie własny tor dla samochodów z taśmy izolacyjnej. Możecie ją nakleić po prostu na podłodze. Sprawdź wcześniej, czy taśma będzie się od niej dobrze odklejała i nie pozostawi śladów! W kilka chwil wyczarujcie ulice, skrzyżowania, rondo, przejścia dla pieszych. Na jednym rogu może stanąć domek z kartonu, na drugim przedszkole, a dalej np. zoo dla figurek. W ramach urozmaicenia zabawy i nadania jej edukacyjnej formy stwórzcie znaki drogowe, na patyczkach od lizaków wetkniętych w plastelinowe kule.

Co robić ze starszym dzieckiem w domu?

Stworki z rolek po papierze toaletowym – wystarczy kilka tekturowych rolek, pisaki, papier kolorowy, klej i nożyczki. Możecie stworzyć całą kolekcję zwierzątek lub potworków, które będą znacznie cenniejsze niż seria pluszaków z popularnego dyskontu. Nadajcie im imiona, wymyślcie ich cechy charakteru. Dziecko może też ułożyć bajkę z ich udziałem, scenariusz do przedstawienia lub zaprezentować coś zupełnie spontanicznego.

Gry i zabawy na kartce – z pewnością wiele z nich pamiętasz ze swojego dzieciństwa, w którym nie było tyle elektroniki. Popularne kropki, układanie wyrazów z wyrazu, państwa i miasta, statki, czy wisielec, to tylko niektóre z nich. Może przypomni Ci się jeszcze jakaś super gra, którą warto przekazać kolejnemu pokoleniu?

Pokaz mody – daj dziecku dostęp do szafy rodziców. Możecie na zmianę przechadzać się po wybiegu lub niech robi to tylko ono. Jeżeli masz w domu rodzeństwo, niech oni się przebierają, a Ty zasiądź na widowni i przyjmij rolę konferansjera. Komentuj szczegółowo nowe trendy w modzie. Być może wzbogacisz tym ich słownik, nauczysz dostrzegać szczegóły, a przede wszystkim wyrazisz swoje pełne zaangażowanie w zabawę.

Wszystko może mieć dobre strony, tylko trzeba je zauważyć. Pielęgnujcie wspólny czas i doceńcie to, że spędzacie go w doborowym towarzystwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *