jak dzieci spędzają czas wolny w wakacje

Jak dzieci spędzają czas wolny w wakacje?

Wakacje to dla dzieci upragniony okres nicnierobienia. Dla rodziców – wyzwanie, jak zorganizować dziecku tak długi, często bez naszego towarzystwa, okres czasu. Pracujący rodzic nie może pozwolić sobie za dwa miesiące laby, by zapewnić dziecku atrakcje oraz ofiarować swoje towarzystwo na cały ten czas.

Choćbyśmy chcieli tego najbardziej na świecie, tak się po prostu nie da. Jak zatem dzieci spędzają czas wolny w wakacje? Czy faktycznie większość siedzi przed komputerem, nie chcąc wystawić nosa za drzwi? Czy czerpią z tego okresu garściami, zdobywając świat, ucząc się, bawiąc i zbierając cenne wspomnienia?

JAK ZAPLANOWAĆ CZAS WOLNY I NIE ZWARIOWAĆ?

Prawda jest taka, że w dużej mierze zależy to od nas –  rodziców, od zasobności naszego portfela, możliwości, jednak przede wszystkim od naszej wyobraźni, kreatywności oraz stopnia naszego zaangażowania w rozwój dzieci. Dzieci nie należy bowiem pozostawić samym sobie. Warto przysiąść, oszacować budżet, a potem myśleć nad najbardziej optymalnymi rozwiązaniami, wymyślać alternatywy. Jednym słowem nieco pogłówkować.

Zdecydowana większość mam pragnie, by dzieci w okresie letnim przebywały całymi dniami na dworze. Dążymy do tego wieloma sposobami, poszukując najlepszych dla nas i dla dzieci rozwiązań. Nie każdego niestety stać na wyjazd wakacyjny na dłużej niż, tydzień czy dwa. Część osób nie może sobie na to pozwolić ze względu na finanse, część przez brak wystarczającej ilości dni urlopowych. Mimo iż, badania CBOS jasno wskazują, że w Polsce rośnie odsetek rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania na przynajmniej tydzień (w roku 2017 było to już 69% gospodarstw), to wakacje trwają przecież niemal 9 tygodni.

Najłatwiej jest z malutkim dzieckiem. Przebywając na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym staramy się ten czas wykorzystywać do maksimum, organizując zabawę na świeżym powietrzu.  Nasz cel to place zabaw, parki, zoo, wyjazdy w miejsce przyjazne rodzicom, gdzie możemy przebywać w lesie, na łące,  w bliskiej odległości od morza, jeziora czy chociażby ogródka. Najlepiej, gdy znajdzie się do towarzystwa inna mama, by dzieci mogły bawić się razem, używając więcej swojej wyobraźni niż polegając jedynie na kreatywności mamy. Coraz więcej rodzin preferuje wyjazdy na agroturystykę, gdzie może ofiarować dziecku, to co samemu zaznali w okresie dziecięcym. Chcemy pokazać dziecku zwierzęta, dać się ponudzić, eksplorować świat, takim jakim jest, dać możliwość zrywania świeżyć owoców z krzaka, taplania się w chłodnej wodzie jeziora i pozwolić mu biegać, aż do zachodu słońca. Korzystamy z wyjazdów na działki czy ogrody działkowe.

Im dziecko starsze, tym mniejszy mamy na nie wpływ, jednak możliwości ze zorganizowaniem mu czasu stają się większe. Poza wspólnym wyjazdem wakacyjnym, wchodzą bowiem w grę wakacje zorganizowane jak półkolonie,  kolonie czy obozy. Starsze dziecko może pozostać w domu bez opieki osoby dorosłej.

A MOŻE DO BABCI? 🙂

Najbardziej jednak znanym i lubianym sposobem na wakacje dla dzieci jest „instytucja babci”. Szczególnie, gdy babcia mieszka poza miastem. Rodzice pracujący chętnie korzystają z takiej formy planowania czasu letniego. Dzieci znajdują się w tygodniu u dziadków, zaś w weekendy czas spędzają już z rodzicami. Ci, którzy domowy budżet mają bardziej zasobny, a cierpią jedynie na brak dni urlopowych posyłają młodsze dzieci na wakacje właśnie pod opieką dziadków. Wszystko po to, by umożliwić dziecku całodzienną zabawę na świeżym powietrzu, w towarzystwie bliskiej, kochającej osoby.

Kto takiej możliwości nie posiada i wakacje zmuszony jest spędzić w mieście często korzysta z półkolonii organizowanych przez szkoły lub inne instytucje. Dzieci, prócz zabawy, czas mogą spędzać również na bliższym kontakcie z kulturą poprzez wizyty w kinie, teatrze, muzeum, zoo, bądź na zorganizowanej aktywności fizycznej np. na basenie, zawodach sportowych itp. Popołudniami zaś rodzina jest razem. W większych miastach coraz częściej organizowanych jest wiele wydarzeń z myślą właśnie o dzieciach. Są to tzw. wakacje z mieście tj. turnieje sportowe, festyny, bezpłatne wejścia na pływalnie, zajęcia plastyczne, muzyczne czy taneczne, parki śniadaniowe oraz koncerty. Rodzice wyszukują różnego rodzaju warsztaty, zwracają większą uwagę  na atrakcje lokalne.

Wbrew powszechnej opinii dzieci również kochają przebywać na zewnątrz. Badania platformy edukacyjnej Squala.pl pn. „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” wykazały, że 74% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najchętniej czas wolny spędzają z rówieśnikami właśnie na świeżym powietrzu. Ci najmłodsi wiele nie potrzebują. Wystarczy ogródek,  plac zabaw czy park.

Zadowalający jest fakt, że wolny czas spędzany przez dzieci na tablecie, przed komputerem czy konsolą zajmuje dopiero czwarte miejsce w zestawieniu najczęściej wykonywanych  przez dzieci czynności w czasie wolnym. Nie mniej jednak ,to wciąż aż 48% dzieci (jak podają ww. badania).  Należy tutaj pamiętać, że przykład idzie z góry i to właśnie my rodzice pokazujemy dzieciom, jaka forma wypoczynku jest tą właściwą. Jeśli w czasie wolnym uprawiamy sport, spędzamy czas na świeżym powietrzu, na wspólnych rozmowach, po prostu razem, dziecko przyjmuje formy relaksu za najwłaściwsze. Rówieśnicy – rówieśnikami, duch czasu – duchem czasu, ale największy wpływ na zachowanie dziecka mamy właśnie my.

W jaki sposób dzieci spędzają wakacje? Dokładnie tak, jak ich tego nauczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *